Despre Noi

MISIUNEA

Școala de sustenabilitate este un program prin care F.R.E.E. își dorește să cultive, în mintea și în inima elevilor, trei caracteristici fundamentale în dezvoltarea unui adolescent și în maturizarea acestuia: creativitatea, curiozitatea și gândirea critică. Ne dorim să îi inspirăm pe adolescenți să devină mai responsabili și să înțeleagă necesitatea respectului și a empatiei față de animale și față de natură. Obiectivul principal al acestui program este deschiderea unui dialog care să aibă la bază alegerile alimentare pe care elevii le fac, dialog prin care aceștia să ajungă în mod autonom la concluzii și să înțeleagă explicațiile și raționamentele din spatele informațiilor pe care le asimilează.

VIZIUNEA

Ne dorim să punem la dispoziția fiecărui elev cunoștințele, instrumentele și motivația necesare pentru a deveni un cetățean care trăiește conștient și care face alegeri responsabile, pentru a construi o lume mai sănătoasă și mai blândă. Vrem ca viitoarele generații să fie generațiile celor care își doresc să rezolve problemele majore cu care se confruntă societatea noastră, printre care se numără și criza climatică, și, totodată, care să aibă acces la informații despre impactul pe care îl au deciziile lor și obiceiurile de consum. Vrem ca aceste noi generații să aibă posibilitatea de a trăi vieți juste și pline de compasiune – într-un cuvânt, sustenabile. Proiectul își propune să aducă în sălile de clasă, din liceele din România, lecții care prin care elevii să aibă oportunitatea să discute despre aceste subiecte. Considerăm că, alături de materiile obligatorii din programa școlară, trebuie să existe și alte materii, prin care elevii să poată înțelege care este impactul pe care acțiunile lor îl au asupra mediului, asupra celorlalte ființe și, nu în ultimul rând, asupra propriei stări de sănătate.

ECHIPA PROIECTULUI

Iulia Precup